Do grupy peelingów medycznych zalicza się:

 • peelingi mechaniczne (mikrodermabrazja)
 • peelingi chemiczne (kwasy owocowe; grupa alfa- i beta- hydroksykwasów)
 • peelingi fizyczne (np. laser CO2 ablacyjny)

MIKRODERMABRAZJA DIAMENTOWA

Jest to zabieg złuszczania zrogowaciałego naskórka poprzez drobinki diamentu naniesione na stalową głowicę, którą pocierana jest skóra. Efekt ścierny zabiegu potęguje zasysanie ciała przez urządzenie. Stopień złuszczenia regulowany jest przez obserwację rumienia i reakcji naczynio-ruchowej. Zabieg mikrodermabrazji można łączyć z peelingami chemicznymi.

PEELINGI CHEMICZNE

RETISES CT YELLOW PEEL

Wskazania: Zabiegi przeciwstarzeniowe i przeciw fotostarzeniu Rozstępy Melazma and przebarwienia. Może być stosowany w połączeniu z innymi pilingami.

AMPUŁKI:

Właściwości:

 • Bardziej stabilna forma witaminy C
 • Antyoksydant
 • Wyrównuje koloryt
 • Stymuluje syntezę kolagenu
 • Pobudza wzrost komórek skóry

Skład:

 • 10% Glukozyd askorbylu – jest jedną z bardziej stabilnych form witaminy C. Posiada jedną cząstkę glukozy przyłączoną do kwasu askorbinowego, przez co zmniejsza się rozpad witaminy C (wywoływany przez czynniki oksydacyjne, ciepło i obecność jonów metali), a co za tym idzie, zachowuje ona na dłużej swój potencjał aktywności biologicznej w skórze. Stymuluje syntezę kolagenu przez fibroblasty, wyłapuje wolne rodniki i hamuje stan zapalny skóry, oraz eliminuje rumień i zaczerwienienie spowodowane promieniowaniem UV. Hamuje syntezę melaniny w melanocytach i przeciwdziała tworzeniu się niepożądanego pigmentu.
 • 5% NIACYNAMID (poprawia kolor skóry, zwiększa ilość ceramidów) pH 5.5

SASZETKI:

Właściwości:

 • Normalizuje keratynizację
 • Nawilża i naprawia skórę
 • Stymuluje syntezę kolagenu
 • Skóra staje się bardziej elastyczna

Skład:

 • 4% RETINOL – jest retinoidem z którego powstaje kwas retinowy, substancja organiczna działająca jako regulator dyferencjacji komórkowej w różnych organach i tkankach, także w skórze. Przyspiesza mitozę, zwiększa aktywność enzymatyczną i normalizuje keratynizację usprawniając i przyspieszając proces odnowy komórkowej (efekt złuszczenia) i w związku z tym, ogólnie jakość skóry. Odżywia skórę, przeciwdziała pojawianiu się zmarszczek, zmniejsza głębokość zmarszczek już istniejących i poprawia elastyczność skóry utraconą z biegiem czasu stymulując fibroblasty do syntezy cząstek tkanki łącznej, konkretnie kolagenu. Redukuje poziom metaloproteinaz w macierzy skórnej, cząstek destruktywnych które zagrażają integralności strukturalnej skóry. Ponadto, retinol łagodzi plamy spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie UV regulując proliferację
  i ruchomość melanocytów.
 • 1% PROPIONIAN RETINYLU pH 5.0

Krem Retises forte 10% wskazany dla skóry z widocznymi oznakami starzenia. Preparat ma bardzo silne właściwości regenerujące i odbudowujące. Krem zalecany jest do stosowania pod kontrolą lekarską.

Bardzo istotnym elementem jaki powinna spełniać osoba, która chce przystąpić do intensywnej kuracji preparatem Retises Forte, jest retinizacja (przyzwyczajenie) skóry preparatami o niższych stężeniach retinolu.

W przypadku stosowania należy uwzględnić możliwość podrażnienia skóry oraz odczucia dyskomfortu po stosowaniu.

Może wystąpić uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie skóry. Preparat powoduje złuszczanie. Zaleca się stosowanie preparatu w okresie małego nasłonecznienia na noc (jesień, wczesna wiosna) ze względu na możliwość reakcji retinolu
z promieniowaniem UV.

Wskazania: Bardzo intensywna kuracja odmładzająca, Fotostarzenie, przebarwienia, rozstępy.

Właściwości: Intensywna kuracja odmładzająca. Krem złuszczający do miejscowego stosowania. Może być łączony
z innymi zabiegami odmładzającymi ( Retises Ct Yellow Peel, pilingi chemiczne)

Skład chemiczny preparatów gamy Retises:

 • Wysokie stężenia czystego retinolu + propionianu retinylu (bardziej stabilna postać estrowa)
 • Oligopeptyd palmitylu
 • Glukozyd askorbylu – stymulacja elastyny, kolagenu i GAG
 • Glikoproteiny z Oceanu Antarktycznego
 • Kwas bosweliowy – chroni przed degradacją włókien kolagenu i elastyny

Działanie: Retinol reguluje hyperaktywność pobudzonych melanocytów, dzięki temu zmniejsza i rozjaśnia plamy. Reguluje proces keratynizacji, stymuluje proliferację keratynocytów. Złuszcza i odbudowuje skórę – wygładza powierzchnię skóry i zwiększa jej grubość. Przywraca prawidłowe stężenie witaminy A w skórze, które zostało zmniejszone przez negatywny wpływ promieniowania UVA, odwraca szkody spowodowane ekspozycją na słońce. Zwiększa syntezę kwasu hialuronowego, stymuluje proliferację fibroblastów, zwiększa syntezę kolagenu i grubość skóry.

Skład:  10% retinol, 1% propionian retinylu.

FERULAC PEELS BOOSTER SYSTEM – nowość wśród peelingów!

FERULAC & FERULAC PLUS jest to profesjonalna, nowa generacja nanopilingów chemicznych opracowanych 
w nanotechnologii przez laboratorium Lipoceuticals.

Zawiera zestaw pilingów składający się z dwóch preparatów: Ferulac Peel Classic, Ferulac Peel Plus. Uzupełnieniem kuracji jest preparat Ferulac nano-additive – dodatek do pilingów chemicznych.

Jakie są zalety nanopilingów:

 • wyższe pH peelingu – to mniej skutków ubocznych takich jak pieczenie, świąd, zaczerwienienie.
 • składnik aktywny zawarty w peelingu cechuje – lepsza biodostępność, aktywna penetracja do głębszych warstw naskórka i skóry właściwej.
 • kurację można przeprowadzać przez cały rok, odpowiednia dla każdego rodzaju skóry.
 • pilingi z linii Ferulac nie wymagają neutralizacji.

Co to jest Nanotechnologia Lipoceuticals:

Innowacyjna technologia transportu substancji aktywnych za pomocą odpowiednich nośników z łatwością pokonujących barierę naskórkową. Nośnikiem są wysokiej jakości liposomy – małe pęcherzyki jednowarstwowe o rozmiarze (50-200 nm), do wnętrza, których wprowadzane są składniki aktywne.

Ferulac Peel to profesjonalny peeling chemiczny, w którym zastosowano innowacyjną technologię transportu substancji aktywnych za pomocą odpowiednich nośników tzw. liposomów. Te mikrocząsteczki , z łatwością pokonują barierę naskórkową uwalniając stopniowo i długotrwale substancje czynne kwasu. Dodatkowo fosfolipidy, z których zbudowane są liposomy zawierają lipidy fizjologiczne, które regenerują skórę i przywracają jej funkcje obronne.

Główny składnik – kwas ferulowy, wykazuje bardzo duże właściwości antyoksydacyjne chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także minimalizując uszkodzenia komórek DNA przed promieniowaniem UVB i UVA, co powoduje że peeling nadaje się idealnie do terapii przeciwstarzeniowej. Zdolność kontrolowania enzymu tyrozynazy przeciwdziała powstawaniu przebarwień i redukuje już powstałe plamy pigmentacyjne. Ma również działanie przeciwzapalne, a najnowsze badania wykazują, że zapobiega także nowotworowi skóry. 
Dodatkowe składniki aktywne peelingu jak floretyna, witaminy C+E+A oraz retinol wzmacniają działanie i efekty zabiegu, pozostawiając skórę gładką, pełną blasku, napięcia i o równomiernym kolorycie.

Ferulac Peelmożna wykonywać przez cały rok, uwzględniając odpowiednią ochronę i pielęgnację domową. 
Dla uzyskania optymalnych rezultatów kurację należy przeprowadzać co 7 – 14 dni co najmniej 3-6 razy. 
Peeling Kwasem Ferulowym może być stosowany przez pacjentów przyjmujących Roaccutan lub stosujących produkty 
z kwasem retinowym, wówczas częstotliwość zabiegu zmienia się do 15-30 dni.

Wskazania do peelingu:

 • fotostarzenie skóry
 • przebarwienia posłoneczne, plamy barwnikowe
 • zmarszczki, utrata jędrności
 • leczenie trądziku
 • suchość skóry, brak blasku

Postępowanie po zabiegu:
Po zabiegu w gabinecie kosmetolog nie zmywa preparatu. Należy go zmyć wodą w domu po 8-12 godzinach. Przez ten czas preparat ciągle oddziałuje na skórę i zaleca się nie nakładać w tym czasie makijażu. 
Po 2-3 dniach nastąpi złuszczenie skóry, które trwa średnio 1-3 dni. Dla zwiększenia efektywności zabiegów zaleca się stosowanie w trakcie kuracji preparatów z kwasem ferulowym oraz stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym 
o faktorze SPF co najmniej 30.

Ferulac Peel to maksimum korzyści przy minimum niedogodności.

Częstotliwość zabiegu: 
Zabieg wykonywany jest jednorazowo w celu regeneracji i odświeżenia lub powtarzany co 7 do 14 dni w zależności od indywidualnych potrzeb i problemu skóry.

LACTIPEEL

Jest to forma żelowa kwasu mlekowego, który ma działanie higroskopijne – wiąże wodę w naskórku przez co wywiera silne działanie nawilżające.

Wskazania: Skóra odwodniona, melasma, oznaki starzenia się skóry (zmarszczki, utrata jędrności i blasku…).

Skład:

 • 80% kwas mlekowy – występuje w skórze w naturalnej formie, jako część procesu metabolicznego a jego funkcja to pomoc w utrzymaniu kwaśnego płaszcza skóry pomiędzy pH 5.5 i 6.0. Daje efekt naturalnego nawilżenia skóry przyciągając do warstwy rogowej cząsteczki wody i stymulując syntezę ceramidów, w ten sposób usprawniając funkcję bariery skóry. Posiada efekt wybielający na skórę poprzez rozpraszanie w sposób jednorodny melaniny i działanie antyoksydacyjne a także hamuje działanie tyrozynazy, enzymu biorącego udział w pierwszych etapach melanogenezy. Posiada formę żelową co sprawia że penetruje skórę powoli zmniejszając właściwości drażniące, właściwe kwasowi mlekowemu.
 • 11% DMAE

MANDELAC C

Jest to nowa forma bardzo popularnego kwasu migdałowego, który został połączony z kwasem cytrynowym, który dodatkowo wykazuje działanie rozjaśniające.

Wskazania: Starzenie skórne.

Skład:

 • 30% kwas cytrynowy
 • 20% kwas migdałowy – znany także jako 2-fenylo-2-hydroksyoctowy, jest kwasem AHA pochodzącym z hydrolizy wyciągu z gorzkiego migdału. Zwyczajowo stosowany jest do leczenia fotostarzenia, nieregularnej pigmentacji, trądziku zapalnego nie torbielatowego oraz w celu przygotowania skóry w zabiegach laserem frakcyjnym. Odpowiedni dla skóry wrażliwej gdyż posiada cząsteczki o dużym rozmiarze a więc penetracja przez warstwę rogową jest wolniejsza i nie wywołuje szczypania ani podrażnienia. 
  Duża zdolność przebudowy skóry – Kwas migdałowy posiada pKa 3.41 i dlatego jego zdolność zwiększania syntezy kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów (GAG) w brodawkowatej warstwie skóry właściwej jest większa niż innych AHA, jak np kwasu glikolowego (pKa = 3.83). 
  Działanie rozjaśniające – Melasma, przebarwienia pozapalne i plamy słoneczne ulegają złagodzeniu pod wpływem produktów na bazie kwasu migdałowego. W wielu przypadkach melasma ulega złagodzeniu o 50% po miesiącu kuracji produktami o stężeniu 10%. Nie zaobserwowano przypadków przebarwień pozapalnych u pacjentów o ciemnym fototypie. 
  Działanie seboregulacyjne, przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne – Pod względem chemicznym, kwas migdałowy posiada strukturę identyczną do innych antybiotyków o szerokim spektrum działania. Kontroluje 
  i normalizuje ilość tłuszczu przenikając do mieszka włosowego i redukuje P. acnes poprawiając wygląd skóry 
  z występującymi krostami zapalnymi, zaskórnikami, trądzikiem grudkowym, zapaleniem mieszków włosowych 
  i trądzikiem różowatym. Przygotowanie skóry za pomocą kwasu migdałowego 2-4 tygodnie przed i po realizowanym zabiegu laserem frakcyjnym przeciwdziała występowaniu infekcji bakteryjnych gram ujemnych.

MANDALAC C pH 1,0

Wskazania: 
Skóra przezwyczajona do kwasu migdałowego. Starzenie skórne.

Skład:

 • 30% kwas cytrynowy
 • 20% kwas migdałowy

Stosowany jest do leczenia fotostarzenia, nieregularnej pigmentacji, trądziku zapalnego nie torbielatowego oraz w celu przygotowania skóry w zabiegach laserem frakcyjnym. Odpowiedni dla skóry wrażliwej gdyż posiada cząsteczki o dużym rozmiarze a więc penetracja przez warstwę rogową jest wolniejsza i nie wywołuje szczypania ani podrażnienia.

Duża zdolność przebudowy skóry – Kwas migdałowy posiada pKa 3.41 i dlatego jego zdolność zwiększania syntezy kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów (GAG) w brodawkowatej warstwie skóry właściwej jest większa niż innych AHA, jak np kwasu glikolowego (pKa = 3.83). Działanie rozjaśniające – Melasma, przebarwienia pozapalne i plamy słoneczne ulegają złagodzeniu Działanie seboregulacyjne, przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne.

AZELAC

Peeling medyczny z kwasem azelainowym jest polecany dla skóry tłustej, łojotokowej, z trądzikiem pospolitym, a przede wszystkim trądzikiem różowatym.

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, niszcząc bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku oraz przeciwzapalne. Zmniejsza wydzielanie łoju oraz normalizuje proces keratynizacji naskórka, przynosząc znaczną poprawę skórze tłustej i zanieczyszczonej. Kwas azelainowy jest polecany osobom z trądzikiem różowatym, gdyż wycisza i likwiduje krosty , grudki oraz rumień. Również dzięki zdolnościom hamowania enzymu tyrozynazy, reguluje proces pigmentacji skóry i kontroluje wydzielanie melaniny odpowiedzialnej za powstawanie przebarwień.

Azelac Peel może być stosowany przez cały rok, również latem przy odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonanie serii zabiegów dobranych indywidualnie wedle potrzeb skóry.

PEELING JESSNER’A; MELASPEEL J2

Piling zawiera:  25% rezorcynol, kwasy: 8% salicylowy, 10% mlekowy, 5% cytrynowy. Oparty jest na klasycznym roztworze Jessnera.

Wskazania: 
Stosowanie miejscowe.

 • trądzik,
 • blizny potrądzikowe,
 • rozstępy, 
 • plamy posłoneczne i starzeniowe,
 • melasma,

Formuły wszystkich peelingów z tej linii zostały opracowane na podstawie roztworu Jassnera. Charakteryzują się bazą wodno-alkoholową i posiadają w swoim składzie mieszaninę hydroksykwasów (mlekowy, cytrynowy, salicylowy).  

Punkt końcowy peelingu

Stosowanie tego peelingu wywołuje serię widocznych zmian skórnych związanych z osiągniętą głębokością peneracji. 
W zależności od ilości położonych warstw preparatu można uzyskać różną intensywność złuszczania.  

Stopień penetracji związany jest z przygotowaniem skóry, grubością warstwy rogowej, indywidualną wrażliwością skóry, liczba nakładanych warstw oraz sposobu zastosowania produktu.

TCA 25%

Wskazania: 
Fotostarzenie i melasma.

Skład:

 • 25% kwas trójchlorooctowy – usuwa postarzałe, uszkodzone lub wyjałowione warstwy skóry na skutek jakiegokolwiek zewnętrznego procesu organicznego. Powoduje koagulację protein skóry w konsekwencji niszczenia warstwy naskórka, która zostanie zastąpiona nowym naskórkiem i nową tkanką łączną.